2

Projekt Vianoce: Ako by sa zachoval Ježiš?

Akú tvár Boha ukazujeme svetu my kresťania? Dar kresťanstva, ktorý sme dostali, prináša so sebou aj zodpovednosť a poslanie. Ohlasovať evanjelium a zjavovať Boha ľuďom svojím životom. Bez osobného vzťahu s Bohom to však nejde. Ak ja nemám osobnú skúsenosť s Bohom, nemôžem Ho dať zakúsiť druhým. Ako pápež František však vraví, nemôžem čakať, kým budem mať vyštudovanú teológiu alebo všetkých filozofov, treba ísť tak, ako som, a Boh mi isto dá odvahu a poznanie, ako to robiť. Skúsim sa zamyslieť, či môj život je v súlade s evanjeliom a pýtať sa, ako by sa v rutinných každodenných malých rozhodnutiach zachoval Ježiš.

Plug and pray:

Pane Bože, daj mi, prosím, odvahu ohlasovať evanjelium a Tvoju lásku ľuďom, ktorých stretnem bez toho, že by som medzi nimi robil rozdiely. Daj, aby som šiel práve dnes a práve taký, aký som. Ty si si za apoštolov nevybral vzdelaných a múdrych ľudí, ale jednoduchých rybárov, a preto viem, že sa nemusím báť, že to nezvládnem. Prosím o Tvoj pohľad na moje každodenné situácie a správne rozhodnutia vo svetle evanjelia.

V akcii:

Pri všetkých dnešných rozhodnutiach/situáciách nechám do nich vstúpiť Boha tým, že sa pri každej situácii budem pýtať, ako by sa zachoval On.

obrazok 014

V jeho dňoch bude prekvitať spravodlivosť a plnosť pokoja (Slovo medzi nami)

V modlitebnej knižke by možno mali byť aj modlitby, ktoré „naháňajú strach“. Napríklad adventný refrén: „Príď, Pane Ježišu!“ Je modlitba maranatha pre teba modlitbou, ktorá ťa rozochveje? Áno, pretože vzýva Ježiša, nielen úchvatné bábätko, ale aj majestátneho Pána, ktorý prichádza, aby ustanovil Božiu vládu a spravodlivosť. Nestačí len zotrvať pri jasličkách v pokojnej osobnej kontemplácii Božej lásky.

Na túto lásku treba odpovedať (a toto je tá časť, ktorá naháňa strach), a to prijatím Božieho volania po spravodlivosti a pokoji na tomto svete. Ježišov program sociálnej spravodlivosti si treba osvojiť. „Sociálna spravodlivosť“ je to, čo prorok a žalmista mali na mysli, keď spojili slová spravodlivosť a právo (Iz 11, 4; Ž 72, 2). Takmer to pripomína matematickú rovnicu: spravodlivosť + právo = sociálna spravodlivosť. Táto dôsledná, systematická starostlivosť o ľudí v núdzi je presne to, čo mal priniesť Mesiáš – Kráľ.

Nuž a my kresťania veríme, že tento Kráľ už prišiel! Advent je preto vhodný čas na zamyslenie, nakoľko sme si osvojili Ježišov záujem o chudobných a slabých. Je to tiež vhodný čas na prehĺbenie nášho chápania učenia Cirkvi o sociálnej spravodlivosti. (Vhodným východiskovým bodom sú články 1928 – 1938 Katechizmu Katolíckej cirkvi.)

Všímaj si svoje vzťahy: v rodine, v práci, v rehoľnom spoločenstve, v triede, so susedmi alebo v iných skupinách, do ktorých patríš. Pristupuješ ku každému, najmä k ľuďom, ktorí bývajú prehliadaní, s úctou? Zamysli sa nad svojím širším poslaním ako občan s volebným právom. Zaujímaš sa o spoločnosť a podieľaš sa na tom, aby sa zlepšila situácia bezdomovcov, bezbranných v lone matky alebo inak ohrozených? Možno je nepohodlné, nepríjemné či dokonca ti naháňa strach zastať sa týchto zanedbávaných. Hoci to možno bude niečo stáť, prináša to aj veľké požehnanie. Lebo keď sa o nich staráme, staráme sa o samotného Ježiša.